17 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

2019-10-03

17 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

Za nami 17 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, nad którymi patronat honorowy objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W dniach 25-27.09.2019 r. w warsztatach „Mikroby kontra atakują” (Koordynator wydarzenia: dr Magdalena Zaborowska) poprowadzonych przez wszystkich pracowników Katedry Mikrobiologii, wzięło udział niemalże 300 dzieci, w wieku szkolnym, z dużą atencją wysłuchujących tego, co mamy im do powiedzenia i zaprezentowania. Aby choć w niewielkim stopniu przekroczyć granice zrozumienia świata mikrobów, ich wpływu na nasze życie i wszechobecność, odkryliśmy przed dziećmi niektóre ich sekrety. A to wszystko na kanwie wspólnego „surfowania” po mikroświecie naszego ciała, obserwacjach pod mikroskopem mikroorganizmów grasujących w lodówce i na blacie kuchennym. Nie omieszkaliśmy zaprezentować również podwodnego świata organizmów zarówno tych widzialnych jak i niewidzialnych gołym okiem. To dopiero były połowy!!! Odsłoniliśmy również arkana tego, co kryje tajemniczy świat pod naszymi stopami. Wspaniałe trzy dni pracy kipiącej dociekliwością przyszłych mikrobiologów, emocjami związanymi z odkrywaniem „nowych lądów”, co dawało również nam, organizatorom, wiele radości. Bo zarówno w świecie dzieci jak i dorosłych to co najbardziej niedostępne staje się jednocześnie wysoce intrygujące. Pamiątkowe dyplomy, uroczyście odbierane przez każdego uczestnika warsztatów, stały się inspiracją dla młodych naukowców do rozpalania pasji i determinacji w zdobywaniu wiedzy.