dr hab. STANISŁAWA KORONKIEWICZ
Plac Łódzki 4, p. 112
Telefon: 89 523 41 37; 89 523 44 10
Fax: 89 523 48 01
Obszary badawcze: chemia analityczna, automatyzacja analiz chemicznych, rozwój metod detekcji w analizie przepływowej (chemiluminescencja, spektrofotometria, spektrofluorymetria, techniki elektroanalityczne). Wykorzystanie technik przepływowych i elektromigracyjnych (m.in. elektroforeza kapilarna - CE) w oznaczeniach różnego rodzaju substancji w próbach środowiskowych i próbkach żywności. Wykorzystanie membran lipidowych w konstruowaniu sensorów i biosensorów chemicznych.
Studia: Uniwersytet Warszawski, Wydział Chemii, kierunek Chemia, specjalność nauczycielska (1993 r.)
Doktorat: Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Biologiczno – Chemiczny, doktor nauk chemicznych w zakresie chemii (2002 r.)
Habilitacja: Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Biologiczno – Chemiczny, doktor habilitowany nauk chemicznych w dyscyplinie chemia (2018 r.)
Zajmowane stanowiska/funkcje: adiunkt
Działalność dydaktyczna: koordynator przedmiotów na kierunku Chemia: Chemia ogólna, Obliczenia chemiczne; na kierunku Ochrona Środowiska: Chemia fizyczna; na kierunku Biotechnologia: Chemia ogólna.
Towarzystwa/komitety naukowe: Komitet Chemii Analitycznej PAN, Zespół Podstawowych Problemów Technik Analitycznych
Projekty badawcze: współwykonawca w projekcie “Closing the Water Cycle Gap – Sustainable Management of Water Resources”, Akronim: Water Harmony (2019-2023); współwykonawca w projekcie "IMProving wastewater treatment with better phosphorus RECovery" POL-NOR/196364/7/2013. Projekt współfinansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Projekt realizowany był wspólnie z grupą prof. Harsha Ratnaweera z Norwegian University of Life Sciences w Aas. W ramach projektu opracowywana była przepływowa metoda oznaczania fosforanów w ściekach z wykorzystaniem mikropomp pulsowych i fotometrycznych detektorów bezpośredniego wstrzyku.
Staże: University Cardenal Herrera-CEU, Moncada (Valencia), Spain. Opiekunem stażu był prof. J. V. García Mateo. Wyjazd dotyczył rozwijania nowych metod automatyzacji stosowanych w analizie przepływowej.
Wyróżnienia: nagrody zespołowe (2008, 2012, 2015) oraz nagroda indywidualna (2018, 2020) Rektora UWM za osiągnięcia w dziedzinie naukowej i dydaktycznej.
Inne osiągnięcia/informacje: Organizacja i prowadzenie zajęć warsztatowych, pokazów chemicznych oraz wykładów w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki (2003, 2009-2012, 2015-2020). Opracowanie autorskiego programu i prowadzenie zajęcia Koła Naukowego Chemików dla młodzieży z liceów ogólnokształcących w Olsztynie (2012-2014). Prowadzenie warsztatów laboratoryjnych dla uczestników Olimpiady Chemicznej. Udział w programie „Za rękę z Einsteinem – Edycja II”. Współpraca z Ośrodkiem Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Prowadzenie szkoleń np. "Szkolenie specjalistyczne w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym i wybuchowym". Współpraca z Radiem Olsztyn - udział w programach "Bliższe Spotkania” oraz w realizacji popularnonaukowych audycji transmitowanych na żywo z laboratorium Katedry Chemii.