MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI w dniach 22-23.04.2024

Żyjemy na niej i korzystamy z jej dóbr. Aby nadal mogła oferować nam tak wiele, nasza planeta wymaga ochrony. Chcąc przypomnieć, jakie to ważne, UWM postanowił wydłużyć w tym roku obchody Dnia Ziemi. Wydarzenia edukacyjne i integracyjne, zwracające uwagę na troskę o Ziemię i wspólną kortowską przestrzeń, zaplanowane zostały w dniach 20, 22 i 23 kwietnia.

Dzień Ziemi (zwany też Międzynarodowym Dniem Ziemi) obchodzony jest na świecie od 1970 roku. Troska o planetę to nie tylko hasło, ale także jeden z celów przyjętej i realizowanej na UWM strategii zrównoważonego rozwoju. Naukowcy w swoich badaniach i działalności edukacyjnej poruszają m.in. kwestie segregacji i ponownego przetwarzania odpadów, świadomych zakupów i gotowania bez marnowania żywności, wpływ mikroplastiku na organizmy itp. UWM od początku swojego istnienia sygnalizuje, jak ważna jest edukacja ekologiczna i co jeszcze w naszym stylu życia możemy zmienić.

Społeczność akademicka nie czekała do celebrowanego na całym świecie 22 kwietnia Dnia Ziemi. Kampus dołączył do symbolicznej, międzynarodowej akcji „Godzina dla Ziemi” i wyłączył w sobotę 23 marca wieczorem na godzinę światła we wszystkich obiektach. Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” także 23 marca w czasie wiosennego spływu Łyną oczyszczał rzekę i jej brzegi ze śmieci. Odbywająca się 5 kwietnia na UWM akcja „Operacja Czysta Rzeka” z inicjatywy pracowników Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym stała się okazją do posprzątania okolic plaży przy Jeziorze Kortowskim. To niejedyna okazja do tego, by zrobić coś z myślą o kampusie uniwersyteckim.

Sobotnie sprzątanie i piknik dla społeczności akademickiej

Kortowo to nie tylko miejsce studiowania i pracy, ale także odpoczynku. Już za chwilę (jak co roku) na kortowskiej plaży będą wypoczywać mieszkańcy Olsztyna i okolic. Dzień Ziemi jest okazją, by społeczność akademicka wspólnie zatroszczyła się o to miejsce. W sobotę 20 kwietnia od godz. 9-11 planowane jest sprzątanie. Zbiórka i rejestracja wolontariuszy odbędą się na plaży kortowskiej w godz. 9.00–9.30. Zaproszeni są wszyscy chętni – studenci, doktoranci, pracownicy.

Do współpracy i sprzątania brzegów Jeziora Kortowskiego zaproszony został Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena”. Jak podkreśla Mieszko Raczyński, prezes „Skorpeny” i student I roku weterynarii, jako klub mają duże doświadczenie w angażowaniu się w sprzątanie zbiorników wodnych (sam klub obchodził kilka miesięcy temu swoje 55-lecie) i jako nowy prezes cieszy się, że kolejny raz mogą pomóc.

Po wspólnym sprzątaniu ok. godz. 11 na wszystkich przybyłych czekać będzie na plaży piknikowy poczęstunek. Wydarzenie organizowane będzie we współpracy z Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego UWM.

Bogusław Stec, kanclerz UWM i jeden z organizatorów sobotniego spotkania, podkreśla, że od wielu lat w okolicach Dnia Ziemi społeczność akademicka angażuje się we wspólne sprzątanie Kortowa.

 

Uniwersyteckie wietrzenie magazynów

Kolejna sobotnia propozycja skierowana jest do pracowników UWM. Na Uczelni panuje zasada dawania meblom biurowym szansy na nowe życie. Jeśli jakaś jednostka uczelniana nie potrzebuje już np. krzeseł czy biurka i może je przekazać innym, informuje o tym społeczność akademicką. Takie meble służą nadal (np. w innym biurze), niektóre są trochę odnawiane. A gdyby zamiast oglądać meble na zdjęciach, obejrzeć je na żywo i to w jednym miejscu? UWM proponuje „Uniwersyteckie Wietrzenie Magazynów”. W Bibliotece Uniwersyteckiej na parterze będzie można od 9.00 do 11.00 obejrzeć niepotrzebne meble, sprzęty, telefony komórkowe. Oczywiście, wszystko odbędzie się z zachowaniem drogi formalnej i odpowiednich protokołów. To będzie także dawka inspiracji, ponieważ zaplanowano udostępnienie przykładów odrestaurowanych starych mebli. Organizatorzy mają nadzieję, że stanie się to początkiem cyklicznych spotkań w stylu „garażowych wyprzedaży”. Wszystko w trosce o planetę, by nie wyrzucać czegoś, co może jeszcze służyć innym.

Odpowiedzialna moda z Kasią Zajączkowską

Atrakcje z okazji Dnia Ziemi zaplanowało również Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM. W poniedziałek 22 kwietnia zaprasza ono m.in. do Biblioteki Uniwersyteckiej na spotkanie pt. „Odpowiedzialna moda – o co tyle hałasu?”. Będzie to wystąpienie w formie moderowanej rozmowy, którą z Kasią Zajączkowską (projektantką i autorką książki o slow fashion) poprowadzi Justyna Stawecka z CWO. Wydarzenie odbędzie się w godz. 10.00–11.30 w przestrzeni przy sali kreatywnej.

Po spotkaniu odbędą się warsztaty dla studentów i studentek (20-30 osób), które zaplanowano w sali kreatywnej (s. 122). Więcej informacji można przeczytać na stronie organizatora. 

Wydarzenia plenerowe w poniedziałek

W poniedziałek 22 kwietnia na plaży kortowskiej w godzinach 10.00–16.00 będzie gwarnie i proekologicznie. CWO zorganizuje tam grę terenową dla dzieci ze szkół podstawowych (klasy IV-VI), przewidziano też atrakcje dla przedszkolaków. Swoje stanowiska przygotują partnerzy UWM, m.in. Sorteusz, Polski Związek Wędkarski, Leroy Merlin, Bank Żywności, ale także jednostki uczelniane: Katedra Leśnictwa i Ekologii Lasu z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, Katedra Turystyki, Rekreacji i Ekologii, dwa koła naukowe UWM. Wśród atrakcji zaplanowano m.in.: warsztaty Castoramy dla dzieci przedszkolnych (sadzenie roślin w ekodoniczkach), bezpłatny serwis rowerowy i strefę sportową przygotowaną przez firmę Decathlon oraz zbiórkę elektrośmieci „Bratki za elektroodpadki”, która prowadzona będzie przez firmę Mazur Elektrorecycling Sp. z o.o.

Chociaż wiele atrakcji na plaży kortowskiej przygotowano z myślą o dzieciach i młodzieży, zaproszona na wydarzenie powinna czuć się cała społeczność akademicka. Ubiegłoroczne doświadczenia dowodzą, że szczególnie dużą popularnością cieszyć się może serwis rowerowy, dzięki któremu można przygotować swoje jednoślady na wiosenne wycieczki. Kto wie, może po takim przeglądzie pod okiem fachowców, więcej osób będzie wybierało rower jako środek transportu na co dzień?

 

Wtorkowe ekokino z CWO

Kolejną propozycją z okazji Dnia Ziemi jest na projekcja filmu „Do ostatniej kropli” oraz debata ekspercka nt. stanu i ochrony wód śródlądowych, której gościnią specjalną będzie Ewa Ewart – reżyserka filmu. Jak zachęca CWO, organizator projekcji i spotkania - dokument ujawnia globalne koszty i konsekwencje niszczenia przyrody "w imię postępu". To historia o bezsilności i desperacji, ale też o determinacji i nadziei. Opowiada o rzekach i ludziach, którzy starają się je ratować.

Film można będzie obejrzeć we wtorek 23 kwietnia w Auli Kongresowej (Centrum Konferencyjne UWM) w godz. 10:00-13:00. Obowiązują zgłoszenia za pośrednictwem formularza.

Chociaż świętowanie przewidziane jest na kilka wydarzeń i dni, to odpowiedzialność ekologiczna wpisana jest na stałe jako cel UWM i obecna jest nieustannie w podejmowanych przez Uczelnię projektach i inicjatywach. 

Organizatorzy zapewniają, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, dlatego artykuł może być aktualizowany.