W kołach naukowych siła – studenci zaprezentowali swoje badania
Młodzi mogą wiele – to hasło studenckiego Wydziałowego Seminarium Kół Naukowych, które po raz pierwszy, ale – jak zapewniają pomysłodawcy – nie ostatni, zostało zorganizowane na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM.
Wydziałowe Seminarium Kół Naukowych odbyło się 11 grudnia na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM. Jego organizatorem było Studenckie Koło Naukowe Entomologów „Pasikonik”, a patronat nad wydarzeniem objął prof. Krzysztof Jankowski, dziekan wydziału.
– Z uwagi na to, że jest to pierwsze seminarium, które organizujemy na naszym wydziale, jesteśmy bardzo mile zaskoczeni frekwencją i zainteresowaniem studentów. Liczymy na to, że na stałe wpisze się ono w kalendarz wydziałowych wydarzeń i w przyszłych latach będzie kontynuowane – podkreślała dr hab. Agnieszka Kosewska, prof. UWM z Katedry Entomologii, Fitopatologii i Diagnostyki Molekularnej na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Entomologów „Pasikonik”.
Wydziałowe Seminarium Kół Naukowych na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM
W seminarium wzięło udział kilkanaście kół naukowych, które funkcjonują na wydziale.
– Spotykamy się ze studentami i widzimy, że potrzebują tego rodzaju inicjatyw, aby zaprezentować swoje badania, osiągnięcia, wymienić się wiedzą i doświadczeniami, czasem też zainspirować się do nowych wyzwań naukowych i oczywiście – zapoznać się z koleżankami i kolegami z innych kół i zobaczyć, czym one się zajmują – wyjaśniała prof. Kosewska.
Podczas otwarcia wydziałowego seminarium nie mogło zabraknąć dr. hab. Sławomira Przybylińskiego, prof. UWM i prorektora ds. studenckich UWM, który podkreślał, że Uniwersytetowi zależy na tym, aby działalność studentów nie ograniczała się jedynie do zajęć, wykładów, ćwiczeń czy pracy w laboratorium, ale też odzwierciedlała zainteresowania i świadome wybory.
– Jako prorektorowi ds. studenckich zależy mi, żebyście państwo się rozwinęli także poza zajęciami. To dobry prognostyk na przyszłość, bo być może część z państwa pozostanie na naszej uczelni i połączy pasję do nauki z pracą zawodową – mówił prof. Sławomir Przybyliński i dziękował opiekunom naukowym i studentom za zorganizowanie seminarium.
– Gratuluję wam pomysłowości i inicjatywy. Jesteście fantastycznymi studentami i dumą tego wydziału. Dla was chce się pracować – zwróciła się do członków kół dr hab. inż. Ewa Dragańska, prof. UWM, prodziekan ds. kształcenia WRiL.
Tematyka konferencji była bardzo różnorodna. W harmonogramie znalazło się 18 referatów, 7 posterów, pokaz Koła Naukowego Chemików, warsztaty grafiki dla początkujących z Kołem Naukowym „Korozja” oraz dwie wystawy.
Julia Kamińska i Klaudia Jakubowska z Koła Naukowego Chemików przygotowały referat pt. „Czy wrotycz może zastąpić chemiczne środki ochrony roślin?”.
– Opowiemy o jego właściwościach i w jaki sposób może zastąpić syntetyczne środki ochrony roślin. Chcemy propagować naukę i alternatywy dla chemicznych środków, które jak najprędzej powinny zniknąć z użycia – podkreślała na początku konferencji Julia Kamińska, wiceprzewodnicząca koła. Jej zdaniem działalność w Kole Naukowym Chemików jest bardzo istotna ze względu na zdobywanie doświadczenia i prowadzenie emocjonujących i ciekawych eksperymentów.
– Przedstawimy też poster, który dotyczy wykorzystania polimerów w rolnictwie i wpływu rozpadu tych polimerów na zanieczyszczenie środowiska – zapowiadała Klaudia Jakubowska, przewodnicząca koła. – Niestety polimery, czyli bardzo popularny plastik, mocno zanieczyszczają glebę. W konsekwencji wpływają też na organizmy zwierzęce i ludzi. Cząstki nano- i mikroplastiku znaleźć można w krwi ludzkiej czy mleku kobiet. Zatem temat jest trudny i bardzo istotny .
Do udziału w seminarium nie trzeba było namawiać studentów z Koła Naukowego Leśników. Z 18 referatów aż 5 wygłosili jego członkowie. Mówili o roli szlaków komunikacyjnych w rozprzestrzenianiu się niecierpka drobnokwiatowego, kąpieli ptaków leśnych w mrowiskach, zasiedleniu budek lęgowych, wpływie presji jelenia szlachetnego na roślinność runa i czynnikach wpływających na morfologię poroża łosia.
Wydziałowe Seminarium Kół Naukowych na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM
– Czworo z nas po raz pierwszy wystąpi w roli prelegentów i jest to dla nich duże wydarzenie. Jestem na ostatnim roku, więc cieszę się, że także mogę podzielić się swoimi badaniami. Oceniałam zasiedlenia budek lęgowych w wybranych leśnictwach. Pomysł na badania zrodził się podczas czyszczenia takich budek w lesie – wyjaśniała Roksana Koszewska, przewodnicząca koła.
Jej kolega z koła, Szymon Marcinkowski, studia na kierunku leśnictwo wybrał nieprzypadkowo, gdyż już w liceum zbierał poroża i zakochał się w lesie.
– Jestem na ostatnim roku i dosyć długo zwlekałem, żeby opowiedzieć o swojej pasji przed dużą publicznością. Dzisiaj ten dzień nastąpił. Członkostwo w kole naukowym daje mi dużo satysfakcji i rozwija naukowo – przyznał.
Marcel Lesiński w przygotowanym referacie scharakteryzował zbiorowiska grzybów zasiedlających nasiona konopi, a Jakub Kadela opowiedział o optymalizacji metod ekstrakcji DNA jako podstawie analiz mykobiomu nasion konopi. Obaj są studentami rolnictwa i aktywnie działają w Kole Naukowym Biohazard.
– Badaniami na ten temat zainteresował nas opiekun naszego koła, prof. Adam Okorski, i bardzo mu za to dziękujemy. Cieszymy się, że możemy wziąć udział w seminarium i podzielić się naszą wiedzą. Członkostwo w kole naukowym to wiele nowych doświadczeń, znajomości i możliwości rozwijania swoich pasji i zainteresowań – mówili zgodnie studenci.
O produktach pszczelich w trakcie seminarium opowiedział Mateusz Jelski z Koła Naukowego Entomologów „Pasikonik”. Pasją do tych owadów zaraził się od taty, który w momencie przejścia na emeryturę zaczął hodować pszczoły.
– Niedawno dołączyłem do koła naukowego, ponieważ chcę rozwijać swoje umiejętności w dziedzinie owadoznawstwa, w tym pszczelarstwa. Trochę się stresuję, ponieważ jestem studentem pierwszego roku i to pierwsze moje publiczne wystąpienie. Opowiem o najbardziej znanych produktach pszczelich. O wszystkich niestety nie da rady, ponieważ nie starczyłoby czasu – podkreślał student.
Wydziałowe Seminarium Kół Naukowych na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM
W przerwie pomiędzy referatami, studenci mogli wziąć udział w warsztatach z grafiki dla początkujących.
– Zaprezentujemy grafikę warsztatową tradycyjną metodą druku, taką jak linoryt i sucha igła. Chętni będą mogli zrobić własne odbitki. Na co dzień robimy to w naszym warsztacie, w którym mamy specjalną prasę, ale chcemy też pokazać, że nawet w domu, bez użycia specjalnej prasy, można takie dzieło stworzyć – zaznaczyła Agata Jasińska z Koła Naukowego „Korozja”. Praca w kole to dla niej odskocznia, możliwość zrelaksowania się, wyciszenia, ale też ogromny rozwój i pobudzenie kreatywności.
Wydziałowe seminarium zakończyła wystawa pt. „W Krajobrazie Wyzwań Globalnych”, którą przygotowało Koło Naukowe Architektów Krajobrazu „Horyzont”. Studenci, którzy do niego należą, wygłosili także referat i zaprezentowali poster.
– Na posterze przedstawiliśmy swoje działania, które realizowaliśmy w ciągu ostatnich lat. Z kolei wystawa i prezentacja dotyczą projektu pt. „W Krajobrazie Wyzwań Globalnych”, który realizowaliśmy we współpracy z Fundacją „W Krajobrazie” w tym semestrze. W trakcie warsztatów stworzyliśmy koncepcje projektowe w Afryce i w Europie – Zambii, Norwegii i Polsce. Studenci zaprojektowali ogrody społeczne, a także opracowali kodeks etyczny postępowania architekta krajobrazu. Powstały też różne propozycje dotyczące tego, jak architekt krajobrazu powinien realizować cele zrównoważonego rozwoju. Zatem wystawa i prezentacja nawiązują do ekologii oraz współczesnych trendów w projektowaniu – podsumowuje dr inż. Mariusz Antolak, arch. kraj., adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu i opiekun koła „Horyzont”.
Seminarium kół naukowych towarzyszyło także otwarcie wystawy stroików świątecznych, które zorganizowane zostało przez Koło Naukowe Florystów, którego opiekunką jest dr Beata Płoszaj-Witkowska. Te wyjątkowe dekoracje można oglądać w holu budynku Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa.
Seminarium dofinansowane było ze środków Ministerstwa Nauki z programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.
Sylwia Zadworna