Eliminacje okręgowe XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – 14.04.2023 r.

W piątek 14.04.2023 r. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie przeprowadzono okręgowy etap XLVI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

Ideą Olimpiady jest promowanie wśród uczniów szkół średnich wiedzy i umiejętności praktycznych w stopniu znaczenie większym niż to wynika ze szkolnych programów nauczania. W eliminacjach okręgowych uczestniczyło 140 uczniów z 24 szkół z województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Eliminacje rozegrano w 7 blokach tematycznych.

Przewodniczącym Komitetu Okręgowego OWiUR jest dr hab. Arkadiusz Stępień, prof. UWM z Katedry Agroekosystemów i Ogrodnictwa na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM w Olsztynie, a Sekretarzem mgr Teresa Kujawska.

Na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa przeprowadzono aż trzy bloki tematyczne: Produkcja Roślinna, Architektura Krajobrazu i Leśnictwo. Wzięło w nich udział 58 uczniów.

Organizacją eliminacji okręgowych w bloku Produkcja roślinna zajmowali się:
dr hab. Marzenna Olszewska, prof. UWM, dr hab. Marta Kostrzewska, prof. UWM i dr hab. inż. Mariusz Nietupski, prof. UWM; dr inż. Ewa Mackiewicz Walec i mgr inż. Artur Szatkowski; dr inż. Sylwia Okorska; mgr inż. Irena Olszewska; mgr Beata Żołnowska i Damian Moszczyński – student.

Organizacją eliminacji okręgowych w bloku Architektura krajobrazu zajmowali się:
dr inż. arch. kraj. Wiesława Gadomska, dr. inż. arch. kraj. Marta Akincza, Julia Podgórska i Sylwia Szcześniak – studentki.
W bloku Leśnictwo, w Komisji pracowali - dr Anna Zawadzka, Dr inż. Ernest Bielinis.
W bloku Agrobiznes, w Komisji uczestniczył dr inż. Adam Pawlewicz z Katedry Agrotechnologii i Agrobiznesu.

Laureatami eliminacji okręgowych zostało 3 uczestników z każdego bloku tematycznego, którzy zdobyli największą ilość punktów. W tym roku finał centralny organizowany jest także przez okręg olsztyński i odbędzie się w dniach 27-28 maja na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Komitet Okręgowy Olimpiady na eliminacje centralne zakwalifikował 21 uczniów:

I. BLOK: ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU:
1. miejsce: Gilewska Zuzanna – Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie -
2. miejsce: Kożyczkowski Kacper - Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim -
3. miejsce: Wiktorek Maja - Zespół Szkół w Reszlu -

II. BLOK LEŚNICTWO:
1. miejsce: Szydłowski Dawid – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie
2. miejsce: Kołodziejczyk Karolina – Zespól Szkół Leśnych Ruciane Nida
3. miejsce: Wesołowski Seweryn - Zespół Szkół w Rypinie

III. BLOK PRODUKCJA ROŚLINNA:
1. miejsce: Krajza Damian – Zespół Szkół CKR w Karolewie
2. miejsce: Świercz Adrian – Zespół Szkół CKR w Gołotczyźnie
3. miejsce: Gesek Oskar -Zespół Szkół w Zielonej

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a laureatom życzymy powodzenia w finale.