Drzwi zostały otwarte – ZAPRASZAMY

Dni Otwartych Drzwi to przede wszystkim prezentacja oferty kształcenia wydziałów uczelni. W tym roku do akcji promocyjnej naszego Wydziału w ramach DOD bardzo aktywnie włączyli się studenci działający w kołach naukowych. Członkowie Koła Naukowego Entomologów „PASIKONIK” zaprezentowali hodowle owadów oraz zbiory okazów, które zgromadzili w ciągu kilku letniej działalności koła m. in. wiele gatunków patyczków, straszyków, czy przepięknych motyli lub przepięknych na „swój sposób” karaczanów madagaskarskich oraz brazylijskich. Członkowie Koła przeprowadzili wraz z młodzieżą szkolną doświadczenia prezentujące zjawisko mimikry u patyczaków rogatych. Koło Naukowe Zarządzania Środowiskowego PROSPERO postanowiło zaprezentować działalność naukową w nowatorskiej formie. Oprócz wesołego, lecz wymagającego quizu wiedzy o zarządzaniu środowiskowym uruchomili dla odwiedzających fotobudkę. Dodatkowymi zaletami stoiska była możliwość rozmowy ze studentami należącymi do Koła, naklejki "ZNAK PROSPERO" oraz krówki UWM. Quiz obejmował 60 pytań testowych z czterema możliwymi odpowiedziami na wzór teleturnieju Milionerzy. Fotobudka wykonała 115 zdjęć, na których znalazło się prawie 250 osób. Zdjęcia były wykonywane na specjalnie przygotowanym tle z nazwą i logiem Wydziału oraz Koła. Członkowie Koła Toksykologów Środowiska zaprezentowali kilka eksperymentów, w tym wpływ chlorku sodu (wykorzystywanego m.in. do odladzania jezdni) na kiełkowanie i wczesny wzrost gorczycy białej; reakcję rzęsy drobnej na zmianę stężenia z hipertonicznego, na hipotoniczne, przez co następowała deplazmoliza, tak intensywna, że roślina „kręciłą” ("tańcząca roślina") na powierzchni roztworu; Członkowie Koła prezentowali na ekranie aparatu sprzężonego z mikropskopem skorupiaków słodkowodnych dafni - bardzo wrażliwych biowskaźników zanieczyszczenia wody. Odwiedzający stoisko Koła mogli wziąć udział w eksperymencie polegającym na pomiarze zawartość chlorofilu w liściach (automatycznie chlorofilometrem), za który otrzymywali siewkę gorczycy białej umieszczoną w probówce Eppendorfa. Na stoisku Koła Naukowego Florystów królowała biżuteria w postaci bransoletek kwiatowych, do których wykorzystano rośliny przeznaczone do susznia. Tym razem sami kandydaci na studia mogli samodzielnie wykonać swoją kwiatową bransoletkę. Członkowie Koła Naukowego Miłośników Roślin Ozdobnych zachęcali do uprawy roślin doniczkowych w domu. Członkowie Koła miesiąc wcześniej przygotowali sadzonki roślin takich jak: maranta, zielistka, bluszcz, peperomia, grubosz. Podczas Dni Otwartych Drzwi przygotowane były gotowe wiszące ogrody czyli kokedama. Koło Naukowe Łąkarzy prezentowało kwiatostany introdukowanych oraz rodzimych ozdobnych gatunków traw. Członkowie Koła opowiadali uczestnikom DOD o gatunkach traw, ich wymaganiach i zastosowaniu oraz prezentowali kompozycje z wykorzystaniem zasuszonych kwiatostanów. W tegorocznej edycji Dni Otwartych Uniwersytetu zaprezentowali się również członkowie Koła Naukowego Fitopatologii i Diagnostyki Molekularnej ,,Biohazard'' prezentując preparaty zarodników chorób grzybowych oraz owocniki hub. Przygotowano także smakołyki w postaci imitującej pożywki mikrobiologiczne, które cieszyły się dużym zaciekawieniem.

Filmik https://www.facebook.com/KoloNaukoweFlorystow/videos/1277453802355126/

Galeria "Stoisko wydziałowe"