HISTORIA

Z dniem 1 stycznia 2021 roku na podstawie Zarządzenia Nr 103/2020 Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
z dnia 9 grudnia 2020 roku została utworzona

Katedra Chemii Rolnej i Środowiskowej

na bazie połączonych katedr: Katedry Chemii Rolnej i Ochrony Środowiska oraz Katedry Chemii Środowiska

Katedra Chemii Rolnej i Ochrony Środowiska (1951-2020)

Katedra Chemii Rolnej (do grudnia 2020 r. - Katedra Chemii Rolnej i Ochrony Środowiska) istnieje od 1950 r. tj. od chwili powołania Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie - pierwszej wyższej uczelni na terenie Warmii i Mazur. W lutym 1951 r. kierownictwo Katedry Chemii Rolnej powierzono prof. dr Mieczysławowi Koterowi. Pierwszymi pracownikami byli późniejsi profesorowie: Anna Krauze, Henryk Panak, Jerzy Chodań i Teofil Mazur. Dzięki ogromnemu wysiłkowi wszystkich pracowników zorganizowano pracownie dydaktyczne i naukowe: mikroelementów, nawozów mineralnych, nawozów organicznych, chemii torfów oraz izotopową. Równolegle organizowano bazę doświadczalną. W 1959 roku oddano do użytku halę wegetacyjną na 3000 wazonów, która służyła do 2007 roku. W 1970 r. Katedrę Chemii Rolnej przekształcono w Zakład Chemii Rolnej, który był częścią składową Instytutu Chemizacji Rolnictwa. Dyrektorem Instytutu został prof. dr Mieczysław Koter, a w latach 1976-1983 funkcję tę pełnił prof. dr hab. Henryk Panak. W roku 1983, po ponownej reorganizacji uczelni, reaktywowano Katedrę Chemii Rolnej, której kierownikiem został prof. dr hab. Henryk Panak. W latach 1988-2002 funkcję kierownika pełnił prof. dr hab. Grzegorz Nowak. W 1999 roku katedra zmieniła nazwę na Katedrę Chemii Rolnej i Ochrony Środowiska. W latach 2003-2009 funkcję kierownika katedry pełnił prof. dr hab. Jerzy Czapla. W latach 2010-2020 kierownikiem katedry był prof. dr hab. inż. Stanisław Sienkiewicz.

Katedra Chemii Środowiska (1967-2020)

Na mocy zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dniem 1 października 1967 roku została powołana Katedra Przyrodniczych Podstaw Urządzeń Rolnych na Wydziale Geodezji i Urządzeń Rolnych. Kierownikiem Katedry został doc. dr hab. Teofil Mazur, a pierwszym pracownikiem był mgr inż. Zdzisław Ciećko. Początkowo Zespół, a następnie Katedra zajmowały pomieszczenia w Katedrze Chemii Rolnej. Samodzielne pomieszczenia Katedra otrzymała  8 marca 1969 w bloku nr 26, dzisiaj ul. Prawocheńskiego 17. W roku 1970 po  reorganizacji Uczelni Katedrę przekształcono w Zakład wchodzący w skład Instytutu Gleboznawstwa i Melioracji Wodnych. Po pięciu latach działalności naukowo-dydaktycznej 1 września 1973 roku, Zakład został przeniesiony na Wydział Rolniczy pod nazwą Zakład Żywienia Roślin Instytutu Chemizacji Rolnictwa. 1 października 1974 roku Zakład otrzymał nowe przestronne pomieszczenia w bloku 39 (obecnie Plac Łódzki 4), które zajmuje do dnia dzisiejszego. Od 1 stycznia 1997 roku Katedra funkcjonowała pod nazwą Katedra Chemii Środowiska. Od chwili powstania do 31 grudnia 1998 roku Katedrą kierował prof. dr hab. inż. Teofil Mazur, następnie funkcję kierownika pełnił prof. dr hab. inż. Zdzisław Ciećko, a od 1 stycznia 2010 r. do 31.12.2020 r. kierownikiem był prof. dr hab. inż. Mirosław Wyszkowski.