Historia

W roku 1997 z Zakładu Łąkarstwa został wydzielony Zakład Agroturystyki i Kształtowania Terenów Zieleni jak, samodzielna jednostka wydziałowa. Kierownikiem został dr hab. Krzysztof Młynarczyk, prof. UWM. Skład osobowy był wówczas bardzo skromny - dwoje nauczycieli akademickich, technolog i dwoje doktorantów. Podobnie skromna była sytuacja lokalowa w bloku przy Placu Łódzkim 1. Głównym obszarem działalności dydaktycznej była międzywydziałowa specjalność agroturystyka. Ponadto prowadzono kształcenie w ramach specjalności kształtowanie terenów zieleni. W 1998 r. kierownik zakładu wziął udział w obradach I Forum Architektury Krajobrazu zorganizowanego przez Politechnikę Krakowską. To wtedy, bezpośrednio po umieszczeniu w krajowym wykazie kierunków studiów architektury krajobrazu, opracowano zespołowo standardy nauczania. Decyzją Rady Wydziału i Senatu UWM w Olsztynie umieszczono w 1999 r., z inicjatywy ówczesnego dziekana, prof. dr hab. Jana Kucharskiego, ten nowy kierunek studiów w ofercie kształcenia. Konieczne było poszerzenie kadry o specjalistów z zakresu architektury i urbanistyki a także sztuk pięknych. Pierwsi studenci pojawili się 1 października 2000 r. Rozpoczęto organizowanie nowych pracowni specjalistycznych. Początkowo pewne trudności sprawiała realizacja zajęć z rysunku i rzeźby. Brakowało także dobrze wyposażonej pracowni projektowania komputerowego. W 2003 r. zmieniono nazwę i status jednostki. Utworzono Katedrę Architektury Krajobrazu i Agroturystyki. W 2007 r. katedra została przeniesiona do budynku przy ul. Prawocheńskiego 17, w którym po rewaloryzacji i kapitalnym remoncie wnętrz, zostały stworzone bardzo dobre warunki do prowadzenia zajęć dydaktycznych a także pracy naukowej.  W roku 2011, po oddaniu zrewaloryzowanego budynku przy ulicy Prawocheńskiego 21 w dobudowanym poddaszu urządzono bardzo dobrze wyposażoną, dużą pracownię rysunku, grafiki i rzeźby a także pracownię projektową. W ponad 20-letniej historii, obok pracowników katedry, zadania dydaktyczne wspierali zapraszani w ramach zleceń: mgr Wiktor Knercer, mgr Barbara Zalewska oraz mgr Małgorzata Przybyszewska-Kośbiel.